Adresa: Iasi, str. Cuza Voda, nr.1
În perioada 04.05–22.05.2026, un grup format din 6 cursanți de la specializările AG II și AV I a participat la un stagiu de practică Erasmus+ desfășurat în Fuerteventura, Spania, în colaborare cu CIFP Majada Marcial. Mobilitatea a oferit participanților oportunitatea de a-și dezvolta competențele profesionale într-un mediu internațional și de a dobândi experiențe relevante pentru viitoarea lor carieră.
Cursanții de la specializarea AG II și-au desfășurat activitatea practică în cadrul companiei Max Gestion, unde au avut ocazia să observe și să participe la activități specifice domeniului administrativ și de gestiune. Prin implicarea în sarcini reale de lucru, aceștia și-au consolidat competențele profesionale, și-au dezvoltat abilitățile organizatorice și au dobândit o mai bună înțelegere a modului de funcționare a unei organizații moderne.
În același timp, cursanții de la specializarea AV I au efectuat stagiul de practică la INPESCASA, unde au intrat în contact cu activități specifice domeniului veterinar, observând proceduri și metode de lucru utilizate în context profesional. Experiența le-a oferit posibilitatea de a-și aprofunda cunoștințele de specialitate și de a-și dezvolta competențele practice într-un mediu de lucru autentic.
Pe parcursul mobilității, toți participanții și-au îmbunătățit competențele de comunicare, capacitatea de lucru în echipă și adaptabilitatea la un mediu multicultural. Totodată, aceștia au avut oportunitatea de a-și exersa competențele lingvistice și de a interacționa cu persoane provenind din contexte culturale diferite.
Dincolo de activitățile profesionale, experiența Erasmus+ a reprezentat o oportunitate de descoperire a culturii spaniole și a specificului insulei Fuerteventura, contribuind la dezvoltarea personală a participanților și la consolidarea valorilor europene de cooperare, respect și diversitate culturală.
Participarea la această mobilitate a constituit o experiență valoroasă de învățare și dezvoltare profesională, oferindu-le cursanților noi perspective asupra pieței muncii europene și asupra oportunităților de formare și carieră existente la nivel internațional.
🙏 Mulțumim partenerilor noștri de la CIFP Majada Marcial, Max Gestion și INPESCASA pentru sprijinul acordat și pentru contribuția la succesul acestei experiențe educaționale europene.